ԿԲ-ն գործարկել է «Վիճակագրական ակնարկ» էջը՝ տնտեսության հիմնական տվյալներով
ՀՀ կենտրոնական բանկի պաշտոնական կայքում, «Վիճակագրություն» բաժնում, գործարկվել է նոր էջ՝ «Վիճակագրական ակնարկ», որը հասանելի է «Վիճակագրություն» ենթաբաժնում։
Նոր ձևաչափով հիմնական վիճակագրական ցուցանիշները ներկայացվում են գրաֆիկական պատկերների միջոցով, ինչը թույլ է տալիս ավելի արագ և պարզ վերլուծել տվյալները։
Էջում ներկայացված են՝
- փոխարժեքների դինամիկան
- տնտեսական ակտիվության և գնաճի ցուցանիշները
- ֆինանսական շուկաների և բանկային համակարգի տվյալները
- այլ կարևոր վիճակագրական ցուցանիշներ
Տվյալները կթարմացվեն յուրաքանչյուր շաբաթ, ինչը հնարավորություն կտա հետևել տնտեսության և ֆինանսական համակարգի ընթացիկ զարգացումներին։
Կենտրոնական բանկը նշում է, որ շարունակելու է զարգացնել վիճակագրական տվյալների հասանելիությունն ու բարելավել դրանց ներկայացման ձևաչափերը՝ ապահովելով առավել թափանցիկ և հասկանալի տեղեկատվություն։

Central Bank of Armenia launches “Statistical Overview” page with key economic data
The Central Bank of Armenia has introduced a new “Statistical Overview” page on its official website, available under the “Statistics” section within “Statistical Publications”.
The page presents key indicators of Armenia’s economy and financial system in a visual, chart-based format.
The new format allows users to quickly access and analyze important data, including:
1. exchange rate dynamics
2. economic activity and inflation indicators
3. financial market and banking sector data
4. other key statistical insights
The data will be updated weekly, enabling users to monitor ongoing developments in the economy and financial system.
The Central Bank stated that it will continue expanding access to statistical data and improving presentation formats to ensure greater transparency and usability.