Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան մարել վարկերն իրենց եկամտահարկի հաշվին
Հայաստանի իշխանությունները առաջարկում են 2025 թվականի փետրվարի 1-ից վերականգնել այն քաղաքացիների տնտեսական ակտիվությունը, ովքեր չունեն պաշտոնական եկամուտ։
Նախաձեռնության շրջանակում առաջարկվում է աջակցություն՝ հաճախորդի եկամտային հարկի տեսքով, որի միջոցով հնարավոր կլինի մարել վարկերը։
Ծրագրին կարող են մասնակցել միայն այն վարկառուները, որոնց վարկի ժամկետը գերազանցում է 3 տարին, իսկ պարտքի մնացորդը չգերազանցում է 1 000 000 ՀՀ դրամը։
Ըստ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալների՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ շուրջ 341 000 քաղաքացի ունի վատ վարկային պատմություն, իսկ ընդհանուր պարտքերի ծավալը կազմել է 642 մլրդ ՀՀ դրամ։ Այս ցուցանիշների աճով պայմանավորված՝ կառավարությունը առաջարկել է գործարկել նոր օգնության ծրագիր՝ նախատեսված 25-ից 50 տարեկան վարկառուների համար։
Ծրագրի շրջանակում Հայաստանի բանկերը կնվազեցնեն վարկային տուգանքները մինչև 80%, իսկ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան դիմում ներկայացնել առցանց հարթակի միջոցով, որը ներկայումս մշակման փուլում է։
Մենք համոզված ենք, որ նման նախաձեռնությունը կնպաստի քաղաքացիների շարժառիթավորմանը՝ անցնելու պաշտոնական աշխատողի կարգավիճակի, հրաժարվելով ստվերային զբաղվածությունից։ Պետական աջակցության շնորհիվ վարկառուները կկարողանան մարել իրենց վարկերը եկամտային հարկի հաշվին և լուծել վարկային պարտքերի խնդիրը։

Citizens of Armenia will be able to pay off their loans using income tax funds
The authorities of Armenia propose to restore the economic activity of citizens without an official income source starting February 1, 2025, by offering them support in the form of their income tax, which will allow them to pay off their loans. However, this only applies to loans that are at least 3 years old with a debt amount of up to 1,000,000 drams.
According to the Central Bank of Armenia, as of October last year, approximately 341,000 citizens have poor credit histories and debts totaling 642 billion dollars. Due to the increase in these figures, the government has proposed a program to assist borrowers aged 25 to 50 years.
In addition, for participants of the program, Armenian banks will reduce credit penalties by 80%.
Citizens will be able to apply for the program by submitting an application through an online platform, which is currently under development.
We believe that such an initiative will positively impact citizens' motivation to seek official employment rather than engage in the shadow economy. With government support, borrowers will be able to pay off their loans using their income tax funds and resolve their banking debts.