Հայաստանի քաղաքացիները կկարողանան մարել վարկերն իրենց եկամտահարկի հաշվին
Հայաստանի իշխանությունները առաջարկում են 2025 թվականի փետրվարի 1-ից վերականգնել այն քաղաքացիների տնտեսական ակտիվությունը, ովքեր չունեն պաշտոնական եկամուտ։
Նախաձեռնության շրջանակում առաջարկվում է աջակցություն՝ հաճախորդի եկամտային հարկի տեսքով, որի միջոցով հնարավոր կլինի մարել վարկերը։
Ծրագրին կարող են մասնակցել միայն այն վարկառուները, որոնց վարկի ժամկետը գերազանցում է 3 տարին, իսկ պարտքի մնացորդը չգերազանցում է 1 000 000 ՀՀ դրամը։
Ըստ Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալների՝ 2023 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ շուրջ 341 000 քաղաքացի ունի վատ վարկային պատմություն, իսկ ընդհանուր պարտքերի ծավալը կազմել է 642 մլրդ ՀՀ դրամ։ Այս ցուցանիշների աճով պայմանավորված՝ կառավարությունը առաջարկել է գործարկել նոր օգնության ծրագիր՝ նախատեսված 25-ից 50 տարեկան վարկառուների համար։
Ծրագրի շրջանակում Հայաստանի բանկերը կնվազեցնեն վարկային տուգանքները մինչև 80%, իսկ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան դիմում ներկայացնել առցանց հարթակի միջոցով, որը ներկայումս մշակման փուլում է։
Մենք համոզված ենք, որ նման նախաձեռնությունը կնպաստի քաղաքացիների շարժառիթավորմանը՝ անցնելու պաշտոնական աշխատողի կարգավիճակի, հրաժարվելով ստվերային զբաղվածությունից։ Պետական աջակցության շնորհիվ վարկառուները կկարողանան մարել իրենց վարկերը եկամտային հարկի հաշվին և լուծել վարկային պարտքերի խնդիրը։

Граждане Армении смогут погасить свои кредиты за счет средств из подоходного налога
Власти Армении предлагают с 1 февраля 2025 года восстановить экономическую активность граждан без официального источника дохода, предлагая им поддержку в виде их подоходного налога, с помощью которого будет возможно закрыть кредит. Однако это касается лишь кредитов от 3 лет с суммой долга до 1 000 000 драмов.
Согласно данным Центрального Банка Армении по состоянию на октябрь прошлого года около 341 тысячи граждан имеют плохую кредитную историю, а также долги общей суммой в 642 миллиарда долларов. В связи с ростом этих показателей кабинет министров предложил ввести программу помощи заемщикам от 25 до 50 лет. Также для участников программы банки Армении снизят кредитные штрафы на 80%.
Стать участником программы граждане смогут, подав заявку через онлайн-платформу, которая сейчас находится в разработке.
Мы считаем, что подобная инициатива положительно скажется на мотивации граждан к официальному трудоустройству вместо теневой деятельности. Благодаря государственной поддержке, заемщики смогут погасить свои кредиты за счет средств подоходного налога и решить проблему банковских долгов.