Պարտադիր բժշկական ապահովագրության 100 օրը Հայաստանում. համակարգին միացել է 1,7 միլիոն մարդ
Հայաստանում պարտադիր բժշկական ապահովագրության համակարգի գործարկումից հետո 100 օրվա ընթացքում բնակչությունն արագ ընդգրկվել և սկսել է ակտիվ օգտվել բժշկական ծառայություններից:
2026 թվականի հունվարից համակարգին միացել է շուրջ 1,7 միլիոն մարդ: Հիմնական աճն ապահովել են սահմանված շեմից բարձր եկամուտ ունեցող քաղաքացիները, որոնց համար մասնակցությունը դարձել է պարտադիր, ինչպես նաև կամավոր միացած անհատ ձեռնարկատերերը. շուրջ 5000 ԱՁ-ներ ծրագրին միացել են ժամկետից շուտ:
Ըստ Առողջապահության նախարարության տվյալների՝ այս ժամանակահատվածում.
1. 614 հազար մարդ արդեն օգտվել է բժշկական ծառայություններից ապահովագրական համակարգի միջոցով,
2. դիմումների ընդհանուր քանակը հասել է շուրջ 1 միլիոնի,
3. ապահովագրական հիմնադրամի ծախսերը կազմել են մոտ 40 միլիարդ դրամ (~$105 միլիոն):
Փաստացի ծախսերը համապատասխանում են պլանավորված բյուջետային ցուցանիշներին, ինչը մատնանշում է համակարգի կայուն մեկնարկը՝ առանց ծանրաբեռնվածության կտրուկ շեղումների:

100 дней обязательного медицинского страхования в Армении: к системе подключились 1,7 млн человек
За 100 дней с момента внедрения системы обязательного медицинского страхования (ОМС) в Армении реформа показала быстрый охват населения и активное использование медицинских услуг.
С января 2026 года к системе подключились около 1,7 млн человек. Основной прирост обеспечили граждане с доходами выше установленного порога, для которых участие стало обязательным, а также добровольно присоединившиеся индивидуальные предприниматели – около 5000 ИП вступили в программу раньше срока.
По данным Министерства здравоохранения, за этот период:
1. 614 тысяч человек уже воспользовались медицинскими услугами через страховую систему
2. общее количество обращений достигло около 1 млн случаев
3. расходы страхового фонда составили примерно 40 млрд драмов (~$105 млн)
Фактические расходы соответствуют запланированным бюджетным показателям, что указывает на стабильный старт системы без резких перекосов по нагрузке.