Հայաստանի բանկերում սպասարկվում է 5,5 մլն հաճախորդ. տարեկան աճը գերազանցել է 10%-ը
Ըստ Հայաստանի Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ երկրի առևտրային բանկերում սպասարկվել է 5 499 418 հաճախորդ: Դա 532 360-ով ավելի է, քան նախորդ տարի, ինչը համապատասխանում է 10,7% աճի:
Հաճախորդների հիմնական մասը ֆիզիկական անձինք են.
1. 5 269 090 ֆիզիկական անձինք
2. 230 328 իրավաբանական անձինք
Զուգահեռաբար աճում է նաև բանկային հաշիվների քանակը: 2025թ. դեկտեմբերի դրությամբ դրանց ընդհանուր թիվը հասել է 11 890 633-ի՝ տարվա ընթացքում ավելանալով 1 224 655-ով կամ 11,5%-ով:
Հաշիվների կառուցվածքն ունի հետևյալ տեսքը.
1. 11 438 969-ը ֆիզիկական անձանց հաշիվներ են
2. 451 664-ը իրավաբանական անձանց հաշիվներ են
Հաճախորդների և հաշիվների թվի աճն արտացոլում է բնակչության ֆինանսական ակտիվության բարձրացումը, թվային ծառայությունների և առցանց բանկինգի զարգացումը: Այս դինամիկան մատնանշում է նաև կանխիկ գործարքների մասնաբաժնի աստիճանական նվազումը և անցումը դեպի առավել թափանցիկ ֆինանսական համակարգ:

Publication date: 20.03.2026 12:30
According to the Statistical Committee of Armenia, as of December 2025, commercial banks in the country served 5,499,418 clients. This is an increase of 532,360 people compared to the previous year, representing a 10.7% growth rate.
The majority of clients are individuals:
1. 5,269,090 – individuals
2. 230,328 – legal entities
In parallel, the number of bank accounts is also rising. As of December 2025, the total reached 11,890,633, an annual increase of 1,224,655 accounts or 11.5%.
The account structure is as follows:
1. 11,438,969 – accounts of individuals
2. 451,664 – accounts of legal entities
The growth in the number of clients and accounts reflects the active penetration of banking services in the country, increased financial activity of the population, and the development of digital services and online banking. This trend also indicates a gradual decrease in the share of cash transactions and a transition toward a more transparent financial system.