Հայաստանի բանկերում սպասարկվում է 5,5 մլն հաճախորդ. տարեկան աճը գերազանցել է 10%-ը
Ըստ Հայաստանի Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ 2025 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ երկրի առևտրային բանկերում սպասարկվել է 5 499 418 հաճախորդ: Դա 532 360-ով ավելի է, քան նախորդ տարի, ինչը համապատասխանում է 10,7% աճի:
Հաճախորդների հիմնական մասը ֆիզիկական անձինք են.
1. 5 269 090 ֆիզիկական անձինք
2. 230 328 իրավաբանական անձինք
Զուգահեռաբար աճում է նաև բանկային հաշիվների քանակը: 2025թ. դեկտեմբերի դրությամբ դրանց ընդհանուր թիվը հասել է 11 890 633-ի՝ տարվա ընթացքում ավելանալով 1 224 655-ով կամ 11,5%-ով:
Հաշիվների կառուցվածքն ունի հետևյալ տեսքը.
1. 11 438 969-ը ֆիզիկական անձանց հաշիվներ են
2. 451 664-ը իրավաբանական անձանց հաշիվներ են
Հաճախորդների և հաշիվների թվի աճն արտացոլում է բնակչության ֆինանսական ակտիվության բարձրացումը, թվային ծառայությունների և առցանց բանկինգի զարգացումը: Այս դինամիկան մատնանշում է նաև կանխիկ գործարքների մասնաբաժնի աստիճանական նվազումը և անցումը դեպի առավել թափանցիկ ֆինանսական համակարգ:

В банках Армении обслуживается уже 5,5 млн клиентов – рост за год превысил 10%
По данным Статистического комитета Армении, на декабрь 2025 года в коммерческих банках страны обслуживалось 5 499 418 клиентов. Это на 532 360 человек больше, чем годом ранее, что соответствует росту на 10,7%.
Основную долю клиентов составляют физические лица:
1. 5 269 090 – физлица
2. 230 328 – юридические лица
Параллельно растёт и количество банковских счетов. По состоянию на декабрь 2025 года их общее число достигло 11 890 633, увеличившись за год на 1 224 655 счетов или 11,5%.
Структура счетов выглядит следующим образом:
1. 11 438 969 – счета физических лиц
2. 451 664 – счета юридических лиц
Рост числа клиентов и счетов отражает активное проникновение банковских услуг в стране, увеличение финансовой активности населения, развитие цифровых сервисов и онлайн-банкинга.
Такая динамика также указывает на постепенное снижение доли «наличных» операций и переход к более прозрачной финансовой системе.