Հայաստանի կին ձեռներեցները կստանան խոշոր դրամաշնորհներ․ մեկնարկում է She's Next նախաձեռնության 3-րդ փուլը
Հրապարակման ամսաթիվ: 12.01.2026 12:00
Թվային վճարումների ոլորտի համաշխարհային առաջատար Visa ընկերությունը հայտարարում է Հայաստանում «She's Next, Empowered by Visa» գլոբալ նախաձեռնության երրորդ ալիքի մեկնարկի մասին: Ծրագիրն իրականացվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ համագործակցությամբ և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) աջակցությամբ, որը հանդիսանում է նախաձեռնության գործառնական գործընկերը Հայաստանում:
Մրցույթի նոր ձևաչափը և ժամկետները
Այս տարի նախագիծն առաջին անգամ կանցկացվի դինամիկ մրցույթի՝ Elevator Pitch ձևաչափով: Սա թույլ կտա մասնակիցներին սեղմ ժամկետում վստահ ներկայացնել իրենց բիզնես գաղափարները, ինչը վճռորոշ հմտություն է ներդրումների և նոր գործընկերների ներգրավման համար:
Հայտերի ընդունումը մեկնարկում է այսօր՝ 2026թ. հունվարի 12-ին, և կտևի մինչև հունվարի 31-ը: Մասնակցության հնարավորություն ունեն Հայաստանի բոլոր մարզերի այն կին ձեռներեցները, որոնք տիրապետում են բիզնեսի առնվազն 51%-ին և ունեն մեկ տարուց ավելի գործունեության փորձ:
Ուսուցում և մրցանակային ֆոնդ
Անկախ ժյուրիի կողմից ընտրված լավագույն 10 մասնակիցները կանցնեն ՎԶԵԲ-ի կազմակերպած համապարփակ դասընթացները՝ խորացնելով գործնական հմտությունները ֆինանսների, մարքեթինգի և փիչինգի ոլորտներում:
Մրցույթի ավարտին կընտրվեն երեք հաղթողներ, որոնք կստանան զարգացման դրամաշնորհներ հետևյալ չափերով`
1. 1-ին տեղ՝ 2 000 000 դրամ
2. 2-րդ տեղ՝ 1 800 000 դրամ
3. 3-րդ տեղ՝ 1 600 000 դրամ
Հետաքրքրված թեկնածուները կարող են ծանոթանալ կանոններին և լրացնել առցանց դիմումը մինչև հունվարի 31-ը:

Женщины-предприниматели Армении получат крупные гранты: стартует 3-й этап инициативы «She's Next»
Visa, мировой лидер в области цифровых платежей, объявляет о запуске третьей волны глобальной инициативы «She's Next, Empowered by Visa» в Армении. Программа реализуется в сотрудничестве с Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) при поддержке Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU), который является операционным партнером инициативы в Армении.
Новый формат конкурса и сроки
В этом году проект впервые пройдет в формате динамичного конкурса — Elevator Pitch. Это позволит участницам уверенно презентовать свои бизнес-идеи в сжатые сроки, что является ключевым навыком для привлечения инвестиций и новых партнеров.
Прием заявок начинается сегодня, 12 января 2026 года, и продлится до 31 января. Возможность участия открыта для женщин-предпринимателей из всех регионов Армении, которые владеют минимум 51% бизнеса и имеют опыт деятельности более одного года.
Обучение и призовой фонд
Топ-10 участниц, отобранных независимым жюри, пройдут комплексные обучающие курсы, организованные ЕБРР, углубляя практические навыки в области финансов, маркетинга и питчинга.
По итогам конкурса будут выбраны три победительницы, которые получат гранты на развитие в следующих размерах: