Երևանում կանցկացվի Միջազգային ՊԼԱՍ FinnoWay Armenia 2025 ֆորումը
2025 թվականի նոյեմբերի 11-ից 12-ին, Երևանի «Մերիդիան» էքսպո կենտրոնում, Հայաստանի Կենտրոնական բանկի աջակցությամբ, կանցկացվի Միջազգային ՊԼԱՍ FinnoWay Armenia 2025 ֆորումը։ Ֆորումը լինելու է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ամենամեծ հարթակներից մեկը, որը միավորելու է ֆինանսների, թվայնացման, ֆինթեքի և նորարար տեխնոլոգիաների ոլորտների մասնագետներին։
Միջոցառման կազմակերպիչն է PLUS Group-ը, համակազմակերպիչը՝ Armenian Card ազգային վճարային համակարգը։
Ֆորումի հիմնական ուղղություններն ու նպատակը
FinnoWay Armenia-ի նպատակն է թվային տնտեսության զարգացումը, ֆինանսական ոլորտում արհեստական բանականության ներդրումը, բաց բանկային ինտերֆեյսների (Open API) և բանկային և պետական էլեկտրոնային ծառայություններում նորարարական լուծումների զարգացումը։
Ֆորումի գլխավոր առաքելությունն է՝
1. խթանել տեխնոլոգիական համագործակցությունը,
2. առաջ մղել նորարարությունը,
3. և զարգացնել ձեռնարկատիրական միջավայրը տարածաշրջանում։
«FinnoWay Armenia-ն ստեղծում է յուրահատուկ հարթակ՝ պետության, բիզնեսի և ՏՏ ոլորտի միջև երկխոսության համար։ Այս իրադարձությունը դառնալու է նոր գործընկերությունների և ներդրումների խթան, որոնք կաջակցեն Հայաստանի տնտեսության թվային փոխակերպմանը», – նշել է Կոնստանտին Գրիզովը, ՊԼԱՍ ֆորումի կազմակերպիչ կոմիտեի համանախագահը։
Մասնակիցներն ու բանախոսները
Ֆորումին կմասնակցեն պետական մարմինների և վերահսկիչ կառույցների ներկայացուցիչներ, բանկերի ղեկավարներ, ֆինթեք ընկերություններ, ՏՏ պարկերի ու միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Հաստատված բանախոսներից են՝
1. Մարտին Գալստյան, Հայաստանի ԿԲ նախագահ
2. Գևորգ Մանտաշյան, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ
3. Օհաննես Խաչատրյան, ԿԲ փոխնախագահ
4. Յաննոս Ասխիոտիս, Pnyx Hill & GRC Partners-ի կառավարիչ գործընկեր, Revolut Digital Technologies և StoneX Europe ընկերությունների խորհրդի անդամ
5. Շինի Սո, Tencent Cloud International-ի բիզնես զարգացման տնօրեն
6. Ռաֆալ Տրեպկա, Mastercard-ի Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի երկրների փոխնախագահ (Customer Solutions)
7. Դմիտրի Դուբինին, Ազգային վճարային համակարգի («Միր») գլխավոր տնօրեն
8. Մարիա Սպարտալիս, միջազգային մասնավոր բանկիր, Spartalis Capital (Շվեյցարիա) հիմնադիր
9. Դիաս Երմագանբետով, վենչուր ներդրող, Big Sky Capital
10. Սաթի Ավագյան, մարքեթինգի տնօրեն, AFM – Armenian Financial Marketplace
Բանախոսների ամբողջական ցանկը հասանելի է ֆորումի պաշտոնական կայքում։
Ստարտափներ, նորարարություններ և ծրագիրը
Ֆորումի առանձնացված հատվածում կգործի «Ստարտափների նրբանցք», որտեղ կներկայացվեն նորարարական նախագծեր՝ ներդրումների և մասշտաբավորման պատրաստությամբ։
Բացի այդ, մասնակիցներին սպասում են թեմատիկ գոտիներ՝ տիեզերական տեխնոլոգիաների, վիրտուալ իրականության (VR), շախմատի և սեղանի թենիսի գոտիներ, որոնք նախատեսված են ոչ ֆորմալ շփման և գործընկերային կապերի ստեղծման համար։
Ֆորումի գործնական ծրագիրը կմեկնարկի նոյեմբերի 11-ին՝ ժամը 10:00-ին, և կտևի մինչև նոյեմբերի 12-ը։
Հյուրերի հարմարության համար ստեղծվել է ՊԼԱՍ ֆորումի բջջային հավելվածը, որտեղ կարելի է ծանոթանալ ծրագրին, ուղղել հարցեր բանախոսներին, պլանավորել հանդիպումներ և հետևել կազմակերպչական հայտարարություններին։
Մասնակցության ձևաչափերը և գրանցում
Ֆորումին կարելի է մասնակցել երկու ձևաչափով՝ առցանց և առկա ձևով։
1. Անվճար մասնակցություն տրամադրվում է բանկերի, ապահովագրական ընկերությունների, վարկային կազմակերպությունների, մանրածախ առևտրի ոլորտի աշխատակիցներին, ինչպես նաև ուսանողներին ու ստարտափներին՝ Հայաստանից, Վրաստանից և Կենտրոնական Ասիայի երկրներից։

Дата публикации: 30.10.2025 15:50
11–12 ноября 2025 года в Ереване при поддержке Центрального банка Республики Армения состоится Международный ПЛАС-Форум FinnoWay Armenia 2025 – крупнейшая площадка региона Южного Кавказа, объединяющая экспертов в области финансов, цифровизации, финтеха и инновационных технологий. Организатор мероприятия – PLUS Group, соорганизатор – национальная платежная система Armenian Card.
Ключевые темы и цели форума
Форум посвящён развитию цифровой экономики, внедрению искусственного интеллекта в финансовой сфере, открытым банковским интерфейсам (Open API), новым подходам в банкинге и электронным госуслугам. Главная миссия FinnoWay Armenia – стимулировать технологическое сотрудничество, продвигать инновации и развивать предпринимательскую инициативу в регионе.
По словам Константина Гризова, сопредседателя Оргкомитета ПЛАС-Форума:
«FinnoWay Armenia создаёт уникальную платформу для диалога между государством, бизнесом и ИТ-сектором. Это событие станет импульсом для формирования новых партнерств и инвестиций, способствующих цифровой трансформации экономики Армении».
Участники и спикеры
В работе форума примут участие представители госструктур и регуляторов, топ-менеджеры финтех-компаний, ИТ-парков, банков и международных корпораций. Среди подтверждённых спикеров:
1. Мартин Галстян, председатель Центрального банка Армении
2. Геворг Манташян, первый заместитель министра высокотехнологической промышленности РА
3. Оганнес Хачатрян, заместитель председателя ЦБ Армении
4. Яннос Асхиотис, управляющий партнёр Pnyx Hill & GRC Partners, член совета директоров Revolut Digital Technologies и StoneX Europe
5. Шыни Со, директор по развитию бизнеса Tencent Cloud International
6. Рафал Трэпка, вице-президент по Customer Solutions в странах Центральной Азии и Кавказа, Mastercard
7. Дмитрий Дубынин, генеральный директор Национальной системы платежных карт (ПС «Мир»)
8. Мария Спарталис, международный частный банкир, основатель Spartalis Capital (Швейцария)
9. Диас Ермаганбетов, венчурный инвестор, Big Sky Capital
10. Сати Авагян, Директор по маркетингу, AFM – Armenian Financial Marketplace
Полный список спикеров доступен на сайте форума.
Стартапы, инновации и деловая программа
Отдельный блок форума займёт «Аллея стартапов», где будут представлены инновационные проекты, готовые к масштабированию и привлечению инвестиций. Помимо этого, участники смогут посетить тематические зоны – аэрокосмическую, VR-зону, шахматную площадку и зону настольного тенниса – для неформального общения и установления партнёрских связей.
Деловая программа откроется 11 ноября в 10:00 и продолжится до 12 ноября.
Для удобства гостей создано мобильное приложение ПЛАС-Форума, где можно ознакомиться с программой, задать вопросы спикерам, назначать деловые встречи и получать объявления Оргкомитета.
Условия участия и регистрация
Участие в форуме доступно в онлайн- и офлайн-форматах.
Бесплатное офлайн-участие предоставляется сотрудникам банков, страховых компаний, МФО, ритейла, а также студентам и стартапам из Армении, Грузии и стран Центральной Азии.