Կենսաչափական անձնագրերի և նոր նույնականացման քարտերի ներդրման մեկնարկը նախատեսվում է 2026 թ. աշնանը
Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի և նոր նույնականացման քարտերի (ID-քարտերի) տրամադրման համակարգի գործարկումը հետաձգվում է։ Նոր փաստաթղթերի գործնական ներդրումը կսկսվի միայն 2026 թվականի աշնանը։
Այս պահին շարունակվում են կազմակերպչական գործընթացները, ինչպես նաև փաստաթղթերի վերջնական դիզայնի մշակման աշխատանքները։ Դիզայնի հաստատումից հետո կսկսվի արտադրության փուլը։
Ընդ որում, Հայաստանի քաղաքացիների գործող անձնագրերը կպահպանեն իրենց իրավաբանական ուժը մինչև վավերականության ժամկետի ավարտը։ Քաղաքացիները կկարողանան անցնել նոր կենսաչափական փաստաթղթերի սեփական ցանկությամբ՝ չսպասելով ընթացիկ անձնագրի ժամկետի լրանալուն։
Հերթերը նվազեցնելու և ձևակերպման գործընթացն արագացնելու նպատակով նախատեսվում է ներդնել առցանց հերթագրման և անձնական տվյալների նախնական բեռնման համակարգ։ Դա թույլ կտա գրասենյակներում սպասարկման ժամանակը կրճատել մինչև մի քանի րոպե։ Զուգահեռաբար մշակվում է քաղաքացիների սպասարկման նորացված սպասարկման կենտրոնների նախատիպը։
Այսպիսով, Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի և ID-քարտերի լիարժեք անցումը տեղի կունենա ոչ շուտ, քան 2026 թվականի աշնանը։

Внедрение биометрических паспортов и новых ID-карт в Армении перенесли: старт – осенью 2026 года
Запуск системы выдачи биометрических паспортов и новых ID-карт в Армении откладывается. Практическое внедрение новых документов начнётся только осенью 2026 года.
На данный момент продолжаются организационные процедуры, а также работа над финальным дизайном документов. После утверждения внешнего вида начнётся этап производства.
При этом действующие паспорта граждан Армении сохранят юридическую силу до окончания срока действия. Граждане смогут перейти на новые биометрические документы по собственному желанию, не дожидаясь истечения текущего паспорта.
Для минимизации очередей и ускорения процесса оформления планируется внедрение системы онлайн-записи и предварительной загрузки персональных данных. Это позволит сократить время обслуживания в офисах до нескольких минут. Параллельно разрабатывается прототип обновлённых сервисных центров для обслуживания граждан.
Таким образом, полноценный переход на биометрические паспорта и ID-карты в Армении состоится не ранее осени 2026 года.